Menu
Tablet menu
×

Varning

JUser: :_load: Det går inte att ladda användare med ID: 164

Lisa Elmqvist

Smakupplevelser från havet i saluhallen.

I Östermalms Saluhalls smått förtrollade och kulinariska värld har familjen Elmqvist under fyra generationer erbjudit sina besökare smakupplevelser från havets alla fantastiska rikedomar sedan 1926. Resultatet av denna snart 90-åriga målmedvetenhet är inbjudande fiskdiskar, välkomnande restauranger, en laddad vinbar och fulländande delikatessdiskar – där utbudet av olika sorters lax är värt ett besök i sig.

Nära och långvariga relationer med kunder och de bästa leverantörerna av fisk- och skaldjur är en förutsättning för att kunna erbjuda ett dagsfärskt utbud av högsta kvalitet. Lägg därtill kunskap om förädling, tillagning och recept så blir resultatet svårslaget – vilket även givit Lisa Elmqvist förtroendet som enda fisk- och skaldjurshandlare att vara Kunglig Hovleverantör.

Lisa Elmqvist är en av de restauranger som Guide Michelin har med i sin lista.

Nybrogatan 31, 114 39 Stockholm
Tel:+46 8-553 404 00

http://www.lisaelmqvist.se

Tillbaka till sidans början
  1. Förslag
  2. Om
  3. Följ
EASTLux Dag för DagAgaton bar och restaurangRestaurang K4 PampasGrossmannsEbenist (fd. Stortorgskällaren)Restaurang ShogunMiss VoonIndian Khusboo

RestaurangGuiden är främst framtagen för vår huvudstads besökare

Läs mer